Zamknięta kuchnia czy aneks kuchenny - które rozwiązanie wybrać?
Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia? To pytanie, które zadają sobie wszystkie osoby, które planują wykończenie własnego mieszkania lub generalny remont. Kuchnia to przestrzeń, która jest sercem każdego domu i mieszkania - to tam przygotowujemy i spożywamy posiłki z bliskimi. W czasie imprez kuchnia często jest miejscem, w którym skupia się większość gości. To ona jest tłem długich rozmów podczas spotkań rodzinnych. O tym jak będzie wyglądała nasza kuchnia powinniśmy decydować uwzględniając nasze potrzeby i przyzwyczajenia. Przed podjęciem decyzji warto poznać wady i zalety obu rozwiązań.
Oddzielna kuchnia - wady i zalety
Do końca lat 90 oddzielna kuchnia była najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w większości domów i mieszkań. Największą zaletą takiej sytuacji jest możliwość zamknięcia drzwi, dzięki czemu możemy zapobiec rozprzestrzenianiu się w całym domu zapachu przygotowywanego obiadu, hałasowi młynka mielącego kawę, lub ukryć przed gośćmi bałagan, który powstał podczas przyrządzania potraw. Nawet jeśli odwiedzi nas niezapowiedziany gość, nie zobaczy brudnych naczyń, których nie zdążyliśmy sprzątnąć. Inną zaletą jest wyższa ochrona sprzętów elektrycznych przed parą wodną. Jeśli jesteśmy rodzicami małych dzieci, które są ciekawe szuflad z niebezpiecznymi dla nich kuchennymi akcesoriami, możemy zamknąć drzwi do kuchni i nie martwić się o ich bezpieczeństwo. Oddzielna kuchnia stanowi osobne pomieszczenie, które możemy dowolnie zaaranżować. Aranżacja takiej kuchni nie musi być spójna z pozostałymi pomieszczeniami, np. z salonem. Takie rozwiązanie sprawdzi się w mieszkaniach przeznaczonych na wynajem, np. dla studentów. Wówczas salon z aneksem kuchennym nie jest korzystną opcją.
Wadą takiego rozwiązania jest izolowanie osoby, która przyrządza posiłki od pozostałych domowników. Dla jednych takie rozwiązanie będzie komfortowe, a inni woleliby przygotowywać potrawy i równocześnie zerkać na telewizyjny program lub rozmawiać z rodziną czy znajomymi.
Aneks kuchenny - wady i zalety
Pierwsze aneksy kuchenne zaczęły pojawiać się w polskich domach i mieszkaniach pod koniec lat 90 i były powiewem świeżości, ale prawdziwą popularność zyskały w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Rozwiązanie to hołduje idei otwartej przestrzeni, a jego największą zaletą jest możliwość spędzania czasu z bliskimi lub z gośćmi nawet podczas przygotowywania potraw. Dzięki temu domownicy mają szansę na większą integrację, a goście nie czują się pozostawieni sami sobie. Aneks kuchenny połączony z salonem daje poczucie większej przestrzeni i pozwala zaoszczędzić kilka cennych m2, które zajmowałaby ścianka działowa. Dzięki temu pomieszczenie jest bardziej przestronne. Dla niektórych wadą aneksu kuchennego może być konieczność utrzymywania ciągłego porządku. To, co możemy ukryć w oddzielnej kuchni, nie umknie uwadze naszych gości i będzie dodatkowo oświetlone przez światło wpadające do salonu.