Nie da się ukryć, że zakup nowego mieszkania to pasmo niekończących się decyzji. Metraż, standard, czy lokalizacja w jakiej ma się znajdować to tylko wierzchołek góry lodowej. Kluczową kwestią jest również to, czy postawić na rynek pierwotny, czy może wtórny? Oto jest pytanie.
Czym jest rynek pierwotny?
Często w opisie nieruchomości można znaleźć informację, że pochodzi ona z rynku pierwotnego. Oznacza to, że takie lokum najczęściej pochodzi prosto od dewelopera, czyli przedsiębiorcy, który zrealizował inwestycję. Może to być więc mieszkanie wykonane “pod klucz” lub w stanie deweloperskim, które dodatkowo wymaga wykończenia. Rynek pierwotny umożliwia również zakup nieruchomości, które jeszcze nie powstały.
Decydując się na rynek pierwotny, nabywasz nieruchomość z pierwszej ręki, a co za tym idzie — będziesz jej pierwszym lokatorem. Wybór takiego mieszkania najczęściej idzie też w parze z innowacyjnymi rozwiązaniami, ponieważ nowe budownictwo to aktualne trendy.
Mieszkanie z rynku pierwotnego — wady i zalety
Wybór mieszkania z „pierwszej ręki” niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest brak śladów użytkowania, a co za tym idzie mniejsze ryzyko wad i usterek, które w innej sytuacji mogliby zostawić po sobie poprzedni właściciele. Masz też znacznie większą swobodę pod względem aranżacji wnętrz, a w razie jakichkolwiek niedociągnięć, deweloper ma obowiązek wypłacenia rękojmi za wady nieruchomości. Bardzo często nowe nieruchomości są też bardziej energooszczędne ze względu na nowoczesne rozwiązania, a co za tym idzie, koszty eksploatacyjne również są znacznie niższe.
Decydując się na mieszkanie pochodzące z rynku pierwotnego, musisz mieć świadomość, że zazwyczaj są one znacznie droższe od tych pochodzących z rynku wtórnego. W większości przypadków wymagają one też prac wykończeniowych i aranżacji, co generuje dodatkowe koszty. Jeśli zależy ci na konkretnej lokalizacji, musisz liczyć się również z tym, że może pojawić się problem z dostępnością. Czasami na odpowiednie mieszkanie w wymarzonej dzielnicy będziesz musiał czekać miesiącami. Muszi też pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na nieruchomość, która jeszcze nie jest wykończona, będziesz musiał dodatkowo przygotować się na długi czas oczekiwania na odbiór.
Rynek wtórny
Obejmuje on nieruchomości, które wcześniej były już użytkowane. Oznacza to, że nie będziesz pierwszą osobą zamieszkującą takie mieszkanie czy dom. Nieruchomość z rynku wtórnego może więc wymagać remontu lub przystosowania jej do indywidualnych potrzeb.
Rynek wtórny — wady i zalety
Ogromną zaletą rynku wtórnego jest różnorodność ofert ze względu na stan, układ, czy poziom wykończenia. Z reguły mieszkania z rynku wtórnego od razu są gotowe na twoją wprowadzkę, co jest szczególnie ważne, jeśli zależy ci na czasie. Musisz jednak pamiętać, że nie jest to reguła.
Takie nieruchomości zazwyczaj wymagają odświeżenia, drobnych napraw, a czasami nawet gruntownych remontów. Istnieje również ryzyko, że możesz być zmuszony do rezygnacji z części udogodnień, które mógłby ci zaoferować rynek pierwotny, takich jak na przykład winda. Rynek wtórny najczęściej związany jest ze starszym budownictwem, które mogą być np. nieodpowiednio ocieplone, a to może znacznie zwiększyć koszty eksploatacji.
Ostateczny wybór zależy więc od prywatnych preferencji, zdolności finansowych i posiadanego czasu. Nie da się więc jednoznacznie ocenić, który wybór będzie lepszy.