Przed odbiorem mieszkania niezwykle ważne jest to, aby dokładnie zapoznać się z zapisami w umowie dotyczącymi standardu wykończenia lokalu. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy czym jest stan deweloperski i co obejmuje.
Czym jest stan deweloperski i co obejmuje?
Z terminem “stan deweloperski” zetknął się niemal każdy kupujący mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym. Co dokładnie się pod nim kryje?
Stan deweloperski to inaczej mówiąc standard wykończenia mieszkania, które deweloper oddaje do użytku nabywcy. Niestety nie ma przepisu mówiącego o tym co dokładnie powinien zawierać stan deweloperski. Poszczególne elementy wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim zależą przede wszystkim od konkretnych zapisów umowy sprzedaży, którą podpisujemy z deweloperem. Brak precyzyjnych przepisów skutkuje różnymi “standardami”. Każda inwestycja może oferować inny standard deweloperski, materiały wykończeniowe i estetykę. Dodatkowo często w informacjach o inwestycji możemy natrafić na podwyższony standard deweloperski, który z reguły powinien zapewniać nabywcy dodatkowe korzyści.
Co zazwyczaj obejmuje stan deweloperski?
Zazwyczaj mieszkanie w stanie deweloperskim umożliwia nam przystąpienie do prac wykończeniowych od razu po odbiorze kluczy. Odbierając mieszkanie w stanie deweloperskim, możemy oczekiwać wstawionych okien i drzwi. Powinien być to lokal z zakończonymi pracami związanymi z ociepleniem, wykończonymi tynkami i posadzkami oraz rozprowadzonymi instalacjami i wszelkimi przyłączami. Są to również prace związane z montażem, np. parapetów.
Czym jest wykończenie “pod klucz”?
W odróżnieniu od stanu deweloperskiego, wykończenie “pod klucz” umożliwia wprowadzanie się do mieszkania od razu po otrzymaniu kluczy. Oznacza to, że w środku będzie już położona podłoga i pomalowane ściany, a także podłączone wszystkie urządzenia AGD i sprzęty sanitarne. Rozwiązanie to jest wygodne, ale wybierając je tracimy możliwość decydowania o wszystkich elementach wykończenia.
Jakie są wady i zalety standardu deweloperskiego?
Wybór takiego wykończenia ma zarówno wady jak i zalety. Jedną z największych korzyści jest oczywiście niższy koszt zakupu. Oprócz tego, decydując się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim mamy możliwość ingerencji w jego układ (np. przesunięcie ścian), a także szerokie możliwości aranżacji i doboru materiałów wykończeniowych. Może być to dużym atutem jeśli np. część prac wykończeniowych potrafimy wykonać sami.
Minusem takiego wyboru jest konieczność dłuższego oczekiwania na przeprowadzę. Po odbiorze kluczy musimy zająć się koordynacją prac wykończeniowych i podjąć szereg decyzji dotyczących materiałów. Często zdarzają się sytuacje, w których przewidziany na wykończenie mieszkania budżet nie wystarcza i konieczne są większe nakłady środków finansowych.
Stan deweloperski mieszkania, co się pod nim kryje?